Gdy pali i piecze, czyli jak radzić sobie ze zgagą

zgagaNieprzyjemny, kwaśny smak w ustach, pieczenie w gardle, ból za mostkiem, częste odbijanie po jedzeniu – to nieprzyjemne doznania, towarzyszące dolegliwościom określanym jako zgaga, nadkwaśność, refluks. Występują u wielu osób, uprzykrzając lata życia, powodując ból i zażenowanie z powodu przykrego zapachu z ust.

Przyczyną tych dolegliwości jest nadmiar treści żołądkowej, która wydostaje się do przełyku, na skutek popełnianych przez nas błędów żywieniowych. Wprowadzając poprawki do codziennego jedzenia, możemy się tych dolegliwości pozbyć i czuć się dobrze.

Wszystkie zjadane przez nas pokarmy trafiają do żołądka, który jest umięśnionym workiem. W jego wewnętrznej ścianie występują gruczoły wydzielające kwas solny (około 1,5l na dobę) i enzymy trawiące białka. Obecność żrącego kwasu solnego powoduje silne zakwaszenie treści żołądkowej. Zabezpiecza nas to przed zatruciami pokarmowymi, bo niszczy zarazki, które zjadamy razem z żywnością. Ponadto kwaśne środowisko uaktywnia enzymy trawiące białka z pożywienia (np. z mięsa, nabiału). Mimo tych właściwości sok żołądkowy nie niszczy jego ścian i nie wylewa się do wnętrza jamy brzusznej. Zawdzięczamy to specjalnemu śluzowi pokrywającemu wnętrze żołądka i chroniącemu jego ściany przed niszczycielskim działaniem soku żołądkowego.

Przełyk nie jest już jednak tak chroniony. Przed cofaniem się treści żołądkowej zabezpiecza go zwieracz dolny przełyku, zamykający wpust do żołądka. Gdy jednak posiłek jest zbyt obfity lub zwieracz jest osłabiony, dochodzi do cofania się treści żołądkowej do przełyku, co określa się mianem refluksu. Jego objawem jest zgaga – uczucie kwaśności i pieczenia w gardle.

Jak nie dopuścić do zgagi?

Główną przyczyną zgagi są zbyt obfite posiłki, zwłaszcza przed snem. Żołądek jest rozciągliwy, ale duża porcja jedzenia popita na dodatek gazowanym napojem, nadmiernie rozciąga jego ściany, wypychając część zawartości z powrotem do przełyku. Leżenie lub pochylanie się po posiłku tylko pogarsza sytuację. Należy więc jeść regularnie 4-5 niewielkich objętościowo posiłków dziennie, ostatni około 3 godziny przed snem, bez pośpiechu, dokładnie żując każdy kęs.

Niezwykle ważne jest to, co jemy. Pokarmy ciężkostrawne: smażone, tłuste mięsa,

odgrzewane bigosy i gulasze, potrawy wędzone i marynowane zwiększają wydzielanie soku żołądkowego nasilając zgagę

Unikać należy nadmiaru soli, która przyczynia się do zwiększenia ilości kwasu solnego oraz ostrych przypraw i mocnej kawy (zwłaszcza z fusami), herbaty i gazowanych, słodzonych napojów. Silnie podrażnia żołądek alkohol i dym z papierosów.

U osób wrażliwych nasilać zgagę mogą niektóre warzywa: por, rzodkiewka, czosnek, cebula, a czasem surowe jabłka, owoce cytrusowe.U osób otyłych czynnikiem potęgującym zarzucanie treści żołądkowej do przełyku jest ucisk nadmiaru tłuszczu brzusznego, powinny się więc odchudzić.

Przyczyną refluksu mogą być także niektóre leki: obniżające ciśnienie krwi, przeciwdepresyjne, preparaty żelaza, antybiotyki. Mięśnie zwieracza przełyku może rozluźniać również mentol, zawarty w miętowej herbacie, odświeżających miętowych cukierkach i gumach do żucia.

Leki zobojętniające kwas solny i hamujące wydzielanie soku żołądkowego działają tylko doraźnie, na chwilę usuwając problem. Nie wolno brać ich przez dłuższy czas, bo zaburzają naturalne mechanizmy działające w układzie pokarmowym i maskują objawy, pozwalając na rozwinięcie się niebezpiecznych następstw refluksu – nadżerki i owrzodzenia przełyku.

Trwale pozbyć się zgagi możemy więc tylko w jeden sposób - zmieniając złe nawyki, które do tej zgagi doprowadzają.

Jak radzić sobie ze zgagą?

Przy powtarzającej się długotrwale zgadze możemy sobie pomóc stosując dietę lekkostrawną. Potrawy powinny być gotowane, pieczywo czerstwe, pszenne, kasze i makarony drobne, ryż biały. Dieta powinna obfitować w produkty o właściwościach alkalizujących (odkwaszających): chudy nabiał (jogurt naturalny, kefir, twarogi, mleko)oraz warzywa bez skórki, najlepiej ugotowane i owoce w postaci kompotów i przecierów. Alkalizująco na organizm działają również: fasola, migdały, buraki, ziemniaki, pomidory, orzechy włoskie, cytryny, seler, czarne porzeczki, kapusta, jabłka, ogórki, truskawki, gruszki.

Czynnikiem poważnie zakłócającym pracę układu pokarmowego, oprócz niewłaściwego odżywiania się, palenia papierosów i picia alkoholu, jest długotrwały stres.

Nie tylko nasila produkcję soku żołądkowego, ale powoduje także zanikanie ochronnego śluzu w żołądku. Kwas solny wyżera wówczas w jego ścianie nadżerki i rozwija się stan zapalny, który w obecności bakterii Helicobacter pylori, może spowodować powstanie wrzodów żołądka. Stresów nie unikniemy, ale możemy starać się je rozładowywać, najlepiej przez ruch na świeżym powietrzu. Starajmy się również nie jeść w stanie podenerwowania, dbajmy o dobrą atmosferę przy stole.

Jedzenie powinno być przyjemnością wynikającą nie tylko z zaspokajania głodu i przyjemnego smaku, ale również ze świadomości, że spożywane pokarmy służą naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Lidia Aleksandrowicz

 

Kontakt

  

tel. 694-955-993

dietanamiare@gmail.com

 

Poradnia Dietetyczna

w Przychodni Specjalistycznej

 AGIA MEDICA

 

dietetyk Lidia Aleksandrowicz

 

Zielona Góra,

ul. Wyszyńskiego 99

(obok Mrowiska)

 

gabinet 406

 

Rejestracja osobista III p.

Rejestracja tel. 

694-955-993

 

Przyjęcia:

Środa 12-18

Czwartek 12-18

 

Informacje także na stronie:

www.agiamedica.pl